Vill du vara med att göra området tryggare? -Börja nattvandra!

Att nattvandra är lika viktigt som det är enkelt. Det handlar mest om att bara vara där, fråga hur någon mår, lyssna, kanske plåstra om eller låna ut mobilen. Men de få timmar du delar med dig av kan få enormt stor betydelse. Många unga som är ute kvällar och nätter saknar trygga vuxna.

En del bara just för stunden, andra har aldrig någon som undrar var de är och hur de mår. Men genom att vara på plats några timmar i månaden/någon gång per år kan du bidra med en vuxen persons närvaro och finnas till hands där det händer. Innan det händer.

Så här funkar det.

  • Du kan engagera dig mycket eller lite, varje minut du delar med dig av har betydelse.
  • Du gör en insats samtidigt som du får motion och träffa nya trevliga människor.
  • Du går alltid i grupp, aldrig ensam.
  • Nattvandring.nu tillhandahåller jackor/västar, försäkring och annat som kan behövas. 

Vi brukar vandra i Årsta-Salabacke-Slavsta på fredagar mellan ca kl 21-23, samling vid 4H gården i Årsta. Vill du vara med och vandra kontakta arsta-salabacke@nattvandring.nu för information, följ Nattvandring.nu Årsta/Salabacke på Facebook. Vi startar höstens vandringar 14 september.

Hör gärna av dig om du har frågor!

Lena Kvist, 0739260429         Anne Cribäck, 0701472594

Mer information finns även här http://www.nattvandring.nu/

13 september 2018